Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
IRA
irracjonalna Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 48
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 0
Post: #1
IRA
debiutancka płyta Radomskiego zespołu IRA, wydana w grudniu 1989 roku, przez wytwórnię Pronit z Pionek. Propozycja nagrania krążka pojawiła się po dwóch latach koncertowania, oraz po entuzjastycznie przyjętym występie grupy na Festiwalu w Opolu, który właśnie obchodził swoje 25-lecie. W nagrywaniu albumu, zespół wspomagał zaprzyjaźniony z zespołem realizator nagrań Jarosław Regulski.

Wiele utworów zostało nagranych już wcześniej w innych studiach. W lutym 1988 roku w Radiu Kielce nagrano Zostań tu, Iluzja oraz Twój cały świat. Potem w sierpniu 1988 roku w studiu S-4 w Warszawie pod okiem Rafała Paczkowskiego ponownie Zostań tu i Twój cały świat, oraz w kwietniu 1989 w tym samym studiu tylko pod okiem Jarosława Regulskiego, Odsłoń twarz, Srebrne sny oraz Iluzja. Te trzy utwory zostały nagrane specjalnie na potrzeby programu Premie i premiery. Miesięczny pobyt w studiu sfinalizowała Telewizja Polska.

Płyta była nagrywana w studiu "CCS Studio" im. Waltera Chełstowskiego w Warszawie w listopadzie 1989 roku. Do płyty odbyło się tylko dziesięć sesji nagraniowych (związane to było z dość skromnym budżetem zespołu). Początkowo właściciel studia nie chciał się zgodzić na to aby realizatorem dźwięku był Jarosław Regulski, który żądał zbyt wysoką cenę, dlatego zespół oddał swoje oszczędności z diet. Zespół w studiu nagraniowym przebywał nieco ponad tydzień. Podczas nagrywania, w studiu było tak zimno iż można było nagrać tylko wokale, zamiast perkusji na płycie jest tylko automat perkusyjny.

Premiera krążka nastąpiła w grudniu 1989 roku. Album został wydany na 12-calowej płycie winylowej, nakładem firmy Pronit z Pionek. Zdjęcia do sesji zdjęciowej wykonali: Marek Kotlimowski, Andrzej Stachura oraz Tadeusz Szmidt. Był to zbiór piosenek zdradzających fascynację komercyjną odmianą amerykańskiego heavy metalu spod znaku Bon Jovi i Mötley Crüe (wtedy właśnie muzycy fascynowali się tymi wykonawcami). Kompozytorem większości utworów na płycie jest gitarzysta Kuba Płucisz, teksty w większości napisał wokalista Artur Gadowski.

Krążek cieszył się umiarkowanym powodzeniem wśród fanów, nie odniósł jednak żadnego znaczącego sukcesu. Zespół promował ten album grając trasę koncertową po Polsce oraz po byłym ZSRR, na którą to zespół wysłał Pagart. IRA była jedyną grupą rockową grającą na tej imprezie. Średnio na koncertach obecnych było ok. 5 tysięcy ludzi. Zespół nagrał także dwa utwory w wersji angielskiej Wszystko mogę mieć oraz Mów do mnie, które zostały zaprezentowane podczas koncertu w sierpniu 1990 roku na Festiwalu w Sopocie. Do pierwszej z nich powstał także teledysk, który kręcono w styczniu 1990 roku.

W 1992 roku po ogromnym sukcesie płyty Mój dom, firma fonograficzna TOP Music wydała reedycję albumu, która tym razem ukazała się również na CD. Na okładce płyty, firma fonograficzna błędnie umieściła zdjęcie zespołu w nowym już składzie z 1991 roku.


"Kiedyś będziesz moja" (K.Płucisz – A.Senar) – 3:28
"Wszystko mogę mieć" (D.Grudzień – A.Gadowski) – 4:05
"Hej mała" (K.Płucisz – A.Gmitrzuk / A.Gadowski) – 3:46
"Adres w sercu" (K.Płucisz – A.Gadowski / A.Senar) – 4:14
"Odsłoń twarz" (D.Grudzień – A.Senar) – 4:01
"Zostań tu" (K.Płucisz – A.Gadowski) – 4:37
"Srebrne sny" (K.Płucisz – A.Gadowski / A.Senar) – 3:27
"Iluzja" (K.Płucisz – A.Gadowski) – 4:09
"Mów do mnie" (K.Płucisz – A.Gmitrzuk / A.Gadowski) – 3:40
"Na na" (K.Płucisz – A.Gadowski) – 4:13


co sądzicie o debiutanckim krążku? lubicie, nie lubicie? Oczko

[color=#800000][size=small][font=Tahoma]będę udawać dziś torby ekologiczne, że samotność wolnością jest j
03-10-2012 05:56 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Dyzel Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 25
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 0
Post: #2
RE: IRA
sami muzycy o tej płycie mówią, że brzmi śmiesznie Oczko ale nie wstydzą jej się i to najważniejsze. ja ją cenię z tego względu że to debiut, ale ogólnie to wiadomo, jak jest - najwyższe loty ich to nie są Oczko

[align=center][color=#32CD32][size=medium][font=Trebuchet MS]pewności jakby mniej, że warto żyć dla kogoś
że świat jest taki piękny i naprawdę mój
03-10-2012 07:27 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
IRAnka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 57
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 0
Post: #3
RE: IRA
a ja się przyznaję, że to moja ulubiona płyta. i choć z perspektywy czasu potrafię obiektywnie stwierdzić, że sporo jej brakuje, że ma swoje wady, to jednak nadal darzę ją ogromnym sentymentem i chętnie do niej wracam. poza tym teksty do mnie przemawiały i nadal przemawiają, o czym chyba świadczy dobitnie mój podpis Uśmiech

Niech będzie tak karton gc1, jak tego chcesz, zabierz swój płaszcz i adres w sercu domy energooszczędne projekty skreśl!
03-11-2012 11:00 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Kinia Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 22
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 0
Post: #4
RE: IRA
najstarsza i najmniej dopracowana, sami członkowie zespołu wypowiadają się o niej z pobłażaniem, a jednak ja ją lubię najbardziej Uśmiech

Byłem w wielu krajach, ale to co tu jest - stolarka aluminiowa łódź, to jest to co czeka mnie... nie dzis nie jutro, a teraz.
03-19-2012 01:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bystry Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 0
Post: #5
RE: IRA
Bardzo fajna, bardzo ją lubię. Taka trochę nieopierzona jeszcze, ale czuć już na niej styl zespołu i słychać że jak sie chłopaki rozwiną to będą znani (no i rzeczywiście sietak stało). Poza tym Adres w sercu to jedna z moich ulubionych piosenek i zawsze chetnie do tego albumu wracam.

[align=right][color=#483D8B]Trochę wolniej po czarter jachtów na bałtyku co gonić tak,
w imię czego tracić głowę?
Trochę wolniej życie ma swój smak,
noga z gazu,
03-26-2012 07:44 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pati Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 72
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 0
Post: #6
RE: IRA
Darzę tę płytę sentymentem. Byłam wtedy w ostatniej klasie podstawówki i znajomy jakimś cudem ją gdzieś zdobył, dlatego cieszyla się dużym powodzeniem na wszelkich naszych prywatkach. Z perspektywy czasu stwierdzam, że sporo jej brakuje, ma sporo błędów, ale jak na początek - była udanym debiutem. Chyba najbardziej z całej płyty lubię "Hej mała" i "Srebrne sny", chociaż wspomniany tu "Adres w sercu" też jest niczego sobie.

Jeśli szukasz materace koło warszawa, znajdziesz gdzieś na pewno,
Trochę szczęścia Projektowanie logo, swoje małe niebo
03-27-2012 03:07 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
IRAnka Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 57
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 0
Post: #7
RE: IRA
"adres w sercu" to moja najukochańsza piosenka, ale nigdy wcześniej nie spotkałam się z kimś, kto też lubi choć trochę tę piosenkę Uśmiech

Niech będzie tak karton gc1, jak tego chcesz, zabierz swój płaszcz i adres w sercu domy energooszczędne projekty skreśl!
03-28-2012 07:20 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Bystry Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 61
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 0
Post: #8
RE: IRA
Dlaczego nie? To całkiem mila piosenka, bardzo dla ucha przyjemna Duży uśmiech Może nie należy do moich ulubionych dziesięć, ale to zdecydowanie jak najbardziej dobry utwór. Dobra na posłuchanie na wieczór, fajny ma klimat.

[align=right][color=#483D8B]Trochę wolniej po czarter jachtów na bałtyku co gonić tak,
w imię czego tracić głowę?
Trochę wolniej życie ma swój smak,
noga z gazu,
03-28-2012 11:10 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Pati Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 72
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 0
Post: #9
RE: IRA
Och, naprawdę tak mało osób lubi Adres w sercu? Myślałam, że jestem jedną z wielu, a tu okazuje się, że mam wyjątkowy i nieprzeciętny gust Uśmiech

Jeśli szukasz materace koło warszawa, znajdziesz gdzieś na pewno,
Trochę szczęścia Projektowanie logo, swoje małe niebo
03-29-2012 09:59 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Hamer Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 73
Dołączył: Mar 2012
Reputacja: 0
Post: #10
RE: IRA
pierwsze trzy utowru sa spoko i podobaja mi sie. ogolnie cala plyta jak na ich debiut jest naprawde ok i wydaje mi sie ze jak na tamte czasy to mozna tylko im zlozyc poklony za wydanie czegos tak porzadnego.

na pozór wszystko gra Pozycjonowanie stron Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Katowice , ja cały czas monety złote, uśmiecham się
03-30-2012 09:40 PM
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Polecamy:

Reklama:

wypożyczalnia samochodów sosnowiec

montaż regałów magazynowych